Co z tą pamięcią 2. Ćwiczenia pamięci - spotkanie z psychologiem

Opublikowano: wtorek, 24 May 2016

W dniu 19 maja b. r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Białobrzegach odbyło się 2. spotkanie z psychologiem, Panią Danutą Jankowską. Tym razem dotyczyło ono wskazówek, co możemy zrobić, aby zachować sprawną pamięć jak najdłużej.

Pani psycholog zachęcała do wizyty u lekarza, gdy tylko zauważymy u siebie kłopoty z pamięcią w celu zdiagnozowania przyczyn tego stanu. Nie zawsze problemy z pamięcią są oznaką choroby Alzheimera!

Problemy z pamięcią mogą wynikać z różnych przyczyn, dlatego warto rozmawiać z lekarzem, który może zdecydować o wypisaniu skierowania do Poradni Zaburzeń Pamięci, gdzie specjaliści określą przyczynę problemów i stopień ich zaawansowania.

W każdym przypadku kłopotów z pamięcią potrzebna jest diagnoza lekarska i właściwe leczenie.

Następnie zostały omówione sposoby na lepsze zapamiętywanie, które mogą stosować wszyscy i dobierać wg własnych potrzeb i możliwości, takich jak: właściwa dieta, prawidłowe nawodnienie, dbanie o dobry sen, spotkania i rozmowy z innymi. Pomaga nam wymyślanie nowych rzeczy, czy dotychczas wykonywanych, ale w inny sposób, np. czesanie się, zamykanie drzwi lewą ręką (osoby praworęczne).

Po części teoretycznej nadszedł czas na ćwiczenia praktyczne. Prowadząca uczyła uczestniczki spotkania rozwiązywania sudoku. Pokazała też inne formy ćwiczeń w postaci różnych łamigłówek.

Kolejnym ćwiczeniem było podkreślanie we wskazanym tekście wszystkich wyrazów z literą k, a następnie sprawdzanie, ile wyrazów zauważyliśmy, a ile zostało pominiętych.

Takie i wiele podobnych ćwiczeń możemy na co dzień wykonywać sami w domu.

Przykładowe łamigłówki oraz sudoku są dostępne w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Białobrzegach.

Każdy może wybrać coś dla siebie, co będzie sprawiało mu przyjemność i odrywało od codziennych problemów.

Pani Jankowska przekonywała, że jakość życia w wieku dojrzałym zależy w dużej mierze od nas samych i naszej aktywności. O sprawną pamięć należy dbać przez całe życie.