Co z tą pamięcią? - spotkanie z psychologiem.

Opublikowano: poniedziałek, 15 February 2016

W dniu 11 lutego 2016 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Białobrzegach odbyło się spotkanie z panią Danutą Jankowską, psychologiem, współpracującą z Polskim Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, współorganizatorką wolontariatu na terenie Warszawskiego Centrum Onkologii (Fundacja „Dobrze że jesteś”). Obecnie prowadzi własną działalność w zakresie pomocy rodzinom, które opiekują się w domu osobami cierpiącymi na zespoły otępienne, w tym osób z chorobą Alzheimera.

W spotkaniu uczestniczyli seniorzy z Białobrzegów, zainteresowani profilaktyką tego schorzenia lub mający problemy związane z opieką nad rodzicami, krewnymi dotkniętymi chorobą.

Całość podzielona została na kilka części. W części wstępnej prowadząca wyjaśniła, czym jest choroba Alzheimera, jak przebiega, jakie są pierwsze i kolejne objawy i czym odróżnia się od innych zespołów otępiennych. Następnie zostały poruszone kwestie przebiegu dnia codziennego chorych (organizacja czasu, zajęcia umysłowe i fizyczne, organizacja posiłków, higieny osobistej, pobytu na zewnątrz mieszkania, w domu). Istotne z punktu widzenia opiekunów osób chorych okazały się wskazówki dotyczące postępowania z nimi w różnych sytuacjach mogących wywołać agresję, płaczliwość, obojętność, lęk.

Kolejna część dotyczyła przygotowania się na nadejście kolejnych etapów choroby, zgromadzenia niezbędnych pomocy, sprzętów rehabilitacyjnych, ułatwiających codzienne życie choremu i jego opiekunowi.

Kończąc, prowadząca poruszyła kwestię instytucjonalnej opieki nad chorymi na Alzheimera. Wymieniła placówki zajmujące się pacjentami, zarówno dziennego pobytu jak i całodobowe na terenie województwa mazowieckiego.

Po każdej części był czas na pytania. Uczestniczących interesowały najczęściej sposoby uniknięcia otępienia, zmian miażdżycowych, choroby Alzheimera oraz kwestia konkretnych ćwiczeń umysłowych usprawniających pracę mózgu, diety, ziołolecznictwa, ćwiczeń fizycznych. Na wszystkie pytania pani psycholog odpowiadała rzeczowo i chętnie. Przywiozła ze sobą książki i materiały promocyjne (ulotki, wizytówki). Rozwinięcia wymagałaby część związana z profilaktyką, dlatego przed nami organizacja kolejnych, cyklicznych spotkań, na które w niedalekiej przyszłości serdecznie zapraszamy.