Spotkanie szkoleniowe w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Białobrzegach

Szkolnie - 9 kwietnia 2015 roku 9 kwietnia 2015 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Białobrzegach odbyło się spotkanie szkoleniowe z bibliotekarkami z terenu powiatu. Miało ono na celu przygotowanie uczestniczek do prawidłowego stosowania zapisu pionowego UKD w opisach bibliograficznych.

W pierwszej części prowadząca przedstawiła prezentację dotyczącą najważniejszych zasad obowiązujących w poszczególnych działach UKD, co zostało poparte przykładami. Poinformowała o istniejących od 2011 r. zmianach w „Przewodniku Bibliograficznym”, dotyczących stosowania odpowiednich znaków łączących przy symbolach rozwiniętych i złożonych. Wymieniła kolejno strony internetowe Biblioteki Narodowej, z których należy korzystać przy klasyfikowaniu książek.

Wyjaśnione zostały pewne problemy klasyfikacji, m. in. spójność opisów bibliograficznych z użyciem haseł przedmiotowych i symboli UKD.

W drugiej części odbyły się zajęcia praktyczne przy stanowiskach komputerowych.

Na podstawie przykładów, wcześniej wylosowanych przez uczestniczki, kolejno wyjaśniane były problemy klasyfikacji dokumentów piśmienniczych.

Panie otrzymały materiały pomocnicze do samodzielnej pracy w swoich bibliotekach. Ustalone zostały terminy instruktaży w poszczególnych placówkach.