Reymontowskie cztery pory roku - lekcje biblioteczne.

Opublikowano: wtorek, 22 December 2015

 W dniach 09, 14 i 22 grudnia 2015 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Białobrzegach odbywały się lekcje biblioteczne związane z wystawką „Cztery pory roku w twórczości Władysława Stanisława Reymonta (1867-1925) i … malarstwie europejskim XIX wieku”. W lekcjach uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Białobrzegach. Wystawka zorganizowana została w 90. rocznicę śmierci Władysława Stanisława Reymonta oraz w związku z 90. rocznicą przyznania pisarzowi Literackiej Nagrody Nobla za powieść „Chłopi”, przypadającą w roku ubiegłym.

Po zapoznaniu uczniów z życiem i twórczością pisarza prowadząca przedstawiła związki literatury i malarstwa (impresjoniści polscy i francuscy). Opierając się na wybranych przykładach ukazujących poetyckość czterech pór roku : jesieni, zimy, wiosny i lata w powieści „Chłopi”, omówiła znaczenie środków artystycznego wyrazu : rozbudowanych epitetów, metafor i porównań. Podkreśliła spójność czasu i przestrzeni (wpisanie w rok obyczajowo-obrzędowo-liturgiczny wydarzeń, świąt kościelnych i świeckich, prac w polu, stanów psychicznych postaci ). Mówiąc o roli przyrody ukazała jej organiczną więź z człowiekiem i rolę kompozycyjną. Zauważyła, że impresjonizm, ekspresjonizm i realizm prozy Reymonta koresponduje ze sztuką XIX wieku.

Przechodząc do twórczości malarzy polskich i francuskich omówiła podobieństwa i różnice występujące w tematyce (ten sam temat wiejskiego krajobrazu), różnice w kolorystyce, kompozycji, efektach światła i cienia.

Całość przebiegała w przyjaznej atmosferze, a przykłady malarskie (reprodukcje) wzbudziły zainteresowanie.