Wersja do druku

Archiwum wiadomości z 2009 roku

 

"Sylwester na rynku"

Po raz pierwszy w Białobrzegach odbyła się zabawa sylwestrowa pod gołym niebem, zorganizowana przez Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta i Gminy. Śmiało można powiedzieć, że impreza była bardzo udana.
31 grudnia 2009r. na placu Zygmunta Starego, przy muzyce zespołu Love System bawili się mieszkańcy Białobrzegów i okolic. Atrakcji było co niemiara. Zorganizowane były konkursy dla dzieci i młodzieży, wybrano także królową i króla zabawy. Każdy kto wziął udział w konkursach dostał upominek ufundowany przez organizatorów. Nie obyło się bez nagrody głównej - odtwarzacza DVD, ufundowanego przez Starostę Andrzeja Oziębło i Burmistrza Wiesława Banachowicza. Po życzeniach noworocznych złożonych przez władze Starostwa i Gminy odbył się pokaz sztucznych ogni. Na scenie zaprezentowały się również Adrianna Kalicińska - uczennica Liceum Ogólnokształcącego i Agata Pośnik z gimnazjum TWP, które zaśpiewały po kilka utworów. Zabawa na rynku zakończyła się o godzinie 2,00 w Nowy Rok. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dla: Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Białobrzegach - Iwony Śliwy oraz Anny Zasławskiej, młodzieży i rodzicom uczniów Liceum za przygotowanie wystroju sceny. Dyrekcji Zespołu Szkół Ponagimnazjalnych za udostępnienie materiałów na dekoracje. Miejsko - Gminnemu Ośrodkowi Kultury - Panu Markowi Jagiełło za profesjonalne przygotowanie nagłośnienia imprezy. Jednostce Strzeleckiej im. B. Mroczkowskiego w Białobrzegach za zabezpieczenie imprezy. Powiatowemu Zarządowi Dróg Publicznych - za rozłożenie sceny i pomoc logistyczną. Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej za pomoc w instalacji sceny. Lokalnej Grupie Działania Zapilicze. Pracownikom Starostwa, a w szczególności: Zbigniewowi Sobczakowi, Arkadiuszowi Śliwie, Jarosławowi Karolewskiemu i Arkadiuszowi Kurowskiemu.
Sponsorom zabawy, którymi byli:
- Centrum Ubezpieczeniowo - Finansowe - Katarzyna Goździk
- Hurtownia Mleczarska "Krówka"
- Auto-Naprawa-Holowanie - Mirosław Makowski
- Firma Stanley - Norbert Kośla
- Studio Fotografii i Filmu - A.D. Szymańscy
- Zakład Fryzjerski "Wojtek" - Wojciech Bednarek
- Sklep ogrodniczy - Grzegorz Jarosz
oraz portalowi Białobrzegi.info za patronat medialny. Relacje filmową z "Sylwestra na rynku" obejrzeć można na www.bialobrzegi.info.





"Festiwal kolęd"

22 grudnia 2009r. odbył się w Starostwie III Festiwal kolęd i pieśni bożonarodzeniowych w języku angielskim.
Konkurs organizowało Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Białobrzegach, a nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Białobrzegach. Młodzi wykonawcy śpiewali kolędy i piosenki, których tematyką było Boże Narodzenie. Wszystkie wykonania były w języku angielskim. Konkurs przeprowadzono w trzech kategoriach wiekowych:
szkół podstawowych - zwyciężyła Klaudia Czwarno z Olkowic,
szkół gimnazjalnych - Agata Pośnik z Gimnazjum TWP w Białobrzegach,
szkół Ponadgimnazjalnych - Adrianna Kalicińska z LO w Białobrzegach.

W festiwalu wzięło udział około 30 wykonawców z terenu powiatu białobrzeskiego.



"Naprzeciw cukrzycy"

W dniu 15 grudnia 2009r. w sali konferencyjnej Starostwa odbyła się konferencja pt. "Cukrzyca wyzwanie XXI wieku", zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Białobrzeagch przy współpracy Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej
w Białobrzegach.

Spotkanie prowadziła Pani dr Elżbieta Dębska - lekarz edukator z diabetologii, członek Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, przewodnicząca Krajowego Komitetu Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą przy Zarządzie Głównym Przyjaciół Dzieci.

Tematyką konferencji były:
- Czynniki ryzyka cukrzycy, sytuacja epidemiologiczna oraz powikłania,
- Cukrzyca u Dzieci i Młodzieży - problemy medyczne i społeczne,
- Przykłady działań w zakresie prewencji cukrzycy, wspierania działań osób z cukrzycą i zapobieganie powikłaniom.

W spotkaniu uczestniczył przedstawiciel firmy farmaceutycznej BAYER Pan Adam Skowroński, który proponował wymianę bezużytecznych gleukometrów na nowe, bądź sprawdzał działanie gleukometru płynami kontrolnymi. W spotkaniu uczestniczyło 68 osób, z których każdy zainteresowany mógł otrzymać indywidualną poradę dr Elżbiety Dębskiej.



"Nowe drogi"

09.12.2009. Dzięki umowie Starostwa Powiatowego z firmą Drogbud zrealizowane zostały kolejne porozumienia na remont dróg powiatowych na łącznej długości ponad 3,2 km.
Podpisane porozumienia z 2008 r. zostały zrealizowane. Dzięki nim położono masę asfaltową w miejscowości Lekarcice na odcinku 550 m choć porozumienie dotyczyło odcinka 300m. - Po rozmowach z Drogbudem udało się wydłużyć odcinek o 250 m - mówi Starosta Andrzej Oziębło. Druga wyremontowana droga powiatowa przebiega przez miejscowość Broniszew do granicy powiatu. Remont wykonano tutaj na odcinku 1700 m. Kolejna droga to odcinek od trasy S7 w kierunku miejscowości Olszmy. Nowy asfalt położono na odcinku 970 m o 350 więcej niż zakładały porozumienia. Przypomnijmy, że na tej samej zasadzie wyremontowano wcześniej drogę powiatową w miejscowości Jasionna na odcinku 1 km. Łączna długość wyremontowanych dróg powiatowych na mocy porozumień z firmą Drogbud to ponad 4 km. Gdyby powiat chciał realizować te inwestycje z własnych środków musiałby wydać na to kwotę około 500 tys. zł.



"PaT w Białobrzegach"

03.12.2009r. Z inicjatywy Starosty Andrzeja Oziębło i Komendanta Powiatowego Policji Jacka Rączkiewicza odbyło się spotkanie promujące projekt ''Profilaktyka a Teatr'' (PaT).
W Starostwie Powiatowym w Białobrzegach na zaproszenie Starosty Andrzeja Oziębło oraz Komendanta Powiatowego Policji Jacka Rączkiewicza gościliśmy I Zastępcę Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji podinsp. Rafała Batkowskiego, pomysłodawcę programu insp. Grzegorza Jacha oraz przedstawicieli parafii, samorządów, szkół, stowarzyszeń z terenu powiatu, którzy chcą aktywnie włączyć się w akcje przeciwko narkotykom. PaT to skrót od nazwy programu ''Profilaktyka a Teatr''. Obejmuje on cztery obszary: działanie, informację, edukację oraz akcję o nazwie ''Przystanek PaT''. W programie znajdzie miejsce każdy, komu bliska jest myśl humanistyczna. Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka. Celem programu jest oddziaływanie na zmniejszanie zjawiska narkomanii wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. Inspirowanie rodziców młodzieży szkolnej do pogłębiania wiedzy z zakresu profilaktyki narkotykowej. Komunikowanie oraz inicjowanie przez Policję wspólnoty działań skierowanych przeciwko zjawiskom patologii społecznej. – Na terenie powiatu przy współpracy wszystkich środowisk chcemy stworzyć grupy, które zajmą się aktywną profilaktyką przeciwko narkotykom. Między innymi temu celowi służy zainicjowanie programu w naszym powiecie - mówi Starosta Andrzej Oziębło. Wszystkich zainteresowanych programem odsyłamy na www.pat.policja.gov.pl



"Trwają prace na drodze wojewódzkiej"

01.12.2009r. Droga wojewódzka 731 jest gruntownie przebudowywana w miejscowości Promna. Prace potrwają do końca roku.
Starostwo Powiatowe w Białobrzegach 17 stycznia 2008r. wystąpiło z wnioskiem do Zarządu woj. mazowieckiego o „umieszczenie w planie inwestycyjnym modernizacji w/w drogi”. Droga wojewódzka nr 731 w granicach powiatu białobrzeskiego liczy około 8 km. Prawie cały odcinek znajduje się na terenie gminy Promna. W chwili obecnej trwa remont drogi w miejscowości Promna. Wcześniej wykonano modernizację drogi od Promnej do granicy powiatu w kierunku Warki. – Modernizacja drogi wojewódzkiej 731 od ronda w Falęcicach do granicy powiatu to doskonały przykład dobrej współpracy Starostwa Powiatowego z Samorządem woj. mazowieckiego – zauważa Starosta Andrzej Oziębło. Serdecznie dziękuję Zarządowi województwa za włączenie remontu drogi do tegorocznych inwestycji.



"W Jasionnej remontują"

01.12.2009r. W miejscowości Jasionna rozpoczęły się prace remontowe na drodze powiatowej. Na mocy porozumienia Starostwa Powiatowego w Białobrzegach i firmą Drogbud wyremontowany zostanie odcinek drogi o łącznej długości około 1000 m.
Porozumienie dotyczące remontów dróg, po których poruszał się ciężki transport w związku z budową trasy S7 Białobrzegi – Grójec, Starostwo podpisało z firmą Drogbud w 2008r. Umowy gwarantowały, że wszystkie drogi użytkowane przez samochody firmy Drogbud zostaną wyremontowane. Jednym z odcinków objętych porozumieniem jest droga powiatowa w miejscowości Jasionna oraz droga powiatowa od drogi krajowej 48 w kierunku Jasionnej. – Cieszymy się, że Drogbud wywiązuje się z porozumień mówi Starosta Andrzej Oziębło – podpisując porozumienia nie chcieliśmy popełnić błędów naszych poprzedników, którzy takich umów nie mieli spisanych i potem był problem z wyegzekwowaniem remontów. Prace w Jasionnej zakończą się jeszcze w tym tygodniu.



"Turniej Piłki Nożnej"

W dniu 14 listopada 2009 roku na sztucznej murawie boiska ''ORLIK 2012'' w Białobrzegach odbył się ''TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ o NAGRODĘ STAROSTY BIAŁOBRZESKIEGO''.
Całe wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 15 i odbyło się przy światłach jupiterów co było niewątpliwą atrakcją. Na szczególną uwagę zasługują biorące udział w turnieju reprezentacje uczniów szkół ponadgimnazjalnych - Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych dla których takie rozgrywki to nie codzienność a zarazem możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i możliwości w kontakcie ze starszymi rywalami . Można śmiało stwierdzić, że z tego doświadczenia wyszli zwycięsko. . Pan Piotr Cichawa reprezentant drużyny nauczycieli (uczący wychowania fizycznego w ZSP) został najlepszym strzelcem turnieju , otrzymał za to nagrodę - pamiątkowy puchar . Nagrodę indywidualną w postaci pucharu otrzymał również Michał Chmielewski ( uczeń LO) który wybrany został najlepszym bramkarzem turnieju .
Trzy czołowe drużyny otrzymały puchary , a wszystkie pamiątkowe dyplomy- całość ufundowana przez organizatora : Starostwo Powiatowe w Białobrzegach . Impreza zakończyła się wspólnym posiłkiem z grila gdzie można było podzielić się emocjami i wrażeniami .

Klasyfikacja końcowa :
I m - nauczyciele ze szkół ponadgimnazjalnych
II m- uczniowie LO
III m - Starostwo Powiatowe w Białobrzegach
IV m - Straż Pożarna w Białobrzegach
V m - uczniowie ZSP



"W Kostrzyniu budują"

W Kostrzyniu trwają prace przy drodze powiatowej. Będzie nowy asfalt i chodnik z kostki.
Starostwo Powiatowe w Białobrzegach prowadzi prace w miejscowości Kostrzyń (gmina Wyśmierzyce) przy drodze powiatowej Olszowa – Ulów. W zakres prac wchodzi wykonanie nowej nawierzchni asfaltowej na odcinku 500 m
i budowa chodnika o długości 600m z kostki brukowej. Wartość zadania to 222 861,06 zł. Środki na ten cel Starostwo pozyskało ze środków Samorządowego Instrumentu Wsparcia Rozwoju Mazowsza (komponent A), z budżetu powiatu oraz 27 tys. zł od samorządu gminy Wyśmierzyce.



"Uroczystość nadania imienia i poświęcenia sztandaru w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Białobrzegach"

6 listopada 2009 roku odbyła się jedna z najważniejszych uroczystości w historii naszej szkoły. W tym dniu szkoły wchodzące w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Białobrzegach otrzymały imię wielkiego Polaka - Stanisława Staszica oraz otrzymały sztandar.
Dlaczego zdecydowaliśmy się na wybór patrona? Jak powiedziała w swoim przemówieniu Pani Dyrektor Iwona Matysiak, może dlatego, że każdy z nas szuka dla siebie mistrza, którego chciałby w życiu naśladować. Potrzebujemy osób, które swoim życiem pokażą nam, że możliwe jest osiągnięcie pewnych zamierzonych celów, pomimo, że mogą się one wydawać nam trudne, czy wręcz nierealne. Takie przykłady tym bardziej są potrzebne ludziom młodym, wchodzącym w dorosłe życie, aby umieli nauczyć się dokonywać wyborów, zastanowić się jakie cele warto sobie w życiu postawić, jakimi zasadami warto się kierować. Potrzeba więc, nam mistrzów, przykładów, wzorów. I to nie tylko ludzie młodzi ich potrzebują, potrzebuje ich każdy z nas. Idea nadania imienia naszej szkole dojrzewała od wielu lat, 6 listopada cel ten został zrealizowany. Stanisław Staszic Patron naszej szkoły był wielkiego formatu człowiekiem, wybitnym Polakiem. Cechowały Go patriotyzm, odwaga i prawość życia, rozległa wiedza i zainteresowania, wytrwałość i naukowa pokora. Całe swoje życie poświęcił dwóm sprawom: Ojczyźnie i nauce. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 945 przemarszem do Kościoła Parafialnego pod wezwaniem Świętej Trójcy w Białobrzegach, w którym odbyła się uroczysta msza święta. Celebrowali ją Jego Ekscelencja ks. bp Wacław Depo, duchowni z naszej parafii pod przewodnictwem ks. Proboszcza Artura Hejdy oraz czcigodni duchowni z sąsiednich parafii. W trakcie mszy ks. Biskup dokonał poświęcenia sztandaru Szkoły, który został ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Białobrzegach. Po nabożeństwie odbył się uroczysty przemarsz z Kościoła do budynku szkolnego. Za orkiestrą strażacką podążały zaproszone poczty sztandarowe, goście, pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie. Po przyjściu do szkoły Pani Dyrektor Iwona Matysiak zaprosiła Jego Ekscelencję ks. bp Wacława Depo, ks. Proboszcza Artura Hejdę, Pana Piotra Szprendałowicza - wicemarszałka województwa mazowieckiego, Panią Dorotę Sokołowską - Dyrektor Delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Radomiu, Pana Andrzeja Oziębło - Starostę białobrzeskiego, Pana Artura Pastuszka - Wicestarostę białobrzeskiego, Pana Wiesława Banachowicza o odsłonięcie pamiątkowej tablicy z wizerunkiem Stanisława Staszica znajdującej się w budynku szkoły. Po odsłonięciu tablicy wszyscy zaproszeni gości udali się na pierwsze piętro szkoły, aby zwiedzić okolicznościową wystawę przedstawiającą osiągnięcia szkoły w ciągu jej ponad 40-letniej historii i wpisać się do pamiątkowej księgi. Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się od wprowadzenia zaproszonych pocztów sztandarowych: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im Stanisława Staszica w Iłży, XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie, Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 im. Stanisława Staszica w Kielcach, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Opocznie, Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Białobrzegach, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Białobrzegach, Publicznego Gimnazjum im. J. Piłsudskiego w Stromcu, Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Adamowie, Publicznego Gimnazjum im. Obrońców Ziemi Radzanowskiej w Rogolinie, Publicznego Gimnazjum im. Władysława Reymonta w Wyśmierzycach, Klubu Sportowego "Pilica" w Białobrzegach, Państwowej Straży Pożarnej w Białobrzegach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Białobrzegach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchej, Cech Rzemiosł Różnych w Białobrzegach, Polskiego Czerwonego Krzyża w Białobrzegach, Lasów Państwowych Nadleśnictwa Dobieszyn. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Iwona Matysiak, która powitała dostojnych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Na uroczystość przybyli min.: Jego ekscelencja ks.bp Wacław Depo, ks. Artur Hejda proboszcz parafii białobrzeskiej, proboszczowie z sąsiednich parafii, Pan Piotr Szprendałowicz - wicemarszałek województwa mazowieckiego, Pani Dorota Sokołowska - Dyrektor Delegatury mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Radomiu, Pani Ewa Latos - wizytator w Kuratorium Oświaty w Radomiu, Pan Andrzej Oziębło - Starosta Powiatu Białobrzeskiego, Pan Artur Pastuszka - Wicestarosta Powiatu Białobrzeskiego, Pan Zbigniew Nowacki - Przewodniczący Rady Powiatu Białobrzeskiego, Radni Rady Powiatu białobrzeskiego, Pan Adam Bolek - Sekretarz Powiatu białobrzeskiego, Pan Wiesław Banachowicz - Burmistrz Miasta i Gminy Białobrzegi, Pan Józef Olejniczak - Dyrektor Muzeum Stanisława Staszica w Pile, Pan Bronisław Bury - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Szkół Staszicowskich, Pan Jacek Rączkiewicz - Komendant Powiatowej Policji w Białobrzegach, Pana Zbigniew Łubiński - Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Białobrzegach, byli dyrektorzy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Białobrzegach: Pan Edmund Szafraniec i Pani Wiesława Szostek, Dyrektorzy Szkół noszącymi imię Stanisława Staszica, Dyrektorzy szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z gminy i powiatu białobrzeskiego, Darczyńcy uroczystości, przedstawiciele mediów, przyjaciele i sympatycy szkoły. Patronat medialny nad uroczystością objął portal regionalny Białobrzegi.info - Centrum informacji o powiecie, za co serdecznie podziękowano. W swoim wystąpieniu Pani Dyrektor Iwona Matysiak przybliżyła sylwetkę Stanisława Staszica i wyraziła ogromną radość z faktu iż nasza szkoła będzie miała za patrona wzorowego patriotę, światłego pedagoga, pioniera edukacji zawodowej, polityka i literata. Ta uroczystość była okazją do przedstawienia dokonań szkoły w ciągu jej ponad 40-letniej historii. Jak powiedziała Pani Dyrektor "W ciągu całego czasu istnienia placówki nasi uczniowie mogli i mogą dziś poszczycić się sukcesami w konkursach przedmiotowych, konkursach i przeglądach artystycznych, czy zawodach sportowych. Świadczyć mogą o tym eksponowane dziś puchary, medale i dyplomy, jak również kroniki szkolne będące zapisami chwalebnych kart z dziejów szkoły. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych ma zasłużoną dobrą opinię w środowisku, w jakim prowadzi swą aktywność edukacyjną, jako placówka zapewniająca bezpieczeństwo uczniom, umożliwiająca im wszechstronny rozwój osobowości, dobrze przygotowująca do dalszych etapów edukacji i wykonywania wybranego zawodu. Jest postrzegana jako miejsce, gdzie uczeń może zrealizować swoje ambicje poprzez różnorakie formy zajęć pozalekcyjnych - taniec, teatr, fotografia i inne". Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie uchwały Rady Powiatu Białobrzeskiego z dnia 29 kwietnia 2009r. dotyczącej nadania imienia Stanisława Staszica Szkołom wchodzącym w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Białobrzegach. Przewodniczący Rady Powiatu, Pan Zbigniew Nowacki przekazał akt nadania imienia Pani Dyrektor Iwonie Matysiak, a Starosta Białobrzeski Andrzej Oziębło odczytał akt ufundowania sztandaru. Niezwykle doniosłym momentem uroczystości było przekazanie sztandaru szkoły. Zgodnie z ceremoniałem rodzice przekazali sztandar Panu Staroście Andrzejowi Oziębło, Pan Starosta - Pani Dyrektor a Pani Iwona Matysiak oddała go w ręce młodzieży, która złożyła uroczyste ślubowanie. Sztandar, który został wręczony będzie towarzyszył w różnych chwilach życia szkolnego, społecznego i narodowego. Następnym punktem uroczystości było wbicie honorowych gwoździ przez fundatorów i darczyńców, którzy wspomogli przygotowanie uroczystości. Podziękowania za hojność, ofiarność i wsparcie szkolnej uroczystości otrzymali: Ks. bp Wacław Depo, Ks. proboszcz Artur Hejda, Pan Piotr Szprendałowicz - wicemarszałek województwa mazowieckiego, Pani Dorota Sokołowska - Dyrektor Delegatury Mazowieckiego Oświaty w Radomiu, Pan Andrzej Oziębło - Starosta białobrzeski, Panu Artur Pastuszka - Wicestarosta białobrzeski, Pan Edmund Szafraniec - pierwszy dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Białobrzegach, Pani Wiesława Szostek - drugi dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Białobrzegach, Rada Powiatu Białobrzeskiego kadencji 2006-2010, Rada Pedagogiczna i pracownicy szkoły roku szkolnego 2009/2010, Rada Rodziców w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych roku szkolnego 2009/2010, Samorząd Uczniowski w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych roku szkolnego 2009/2010, Pan Wiesław Banachowicz - Burmistrz Miasta i Gminy Białobrzegi, Państwo Ewa i Krzysztof Becz, Pani Jadwiga Berlińska, Pani Maria Brodecka, Pan Andrzej Brodziak, Pan Radosław Czechowski, Ks. Radosław Furmański, Pan Kazimierz Gajda, Państwo Grażyna i Janusz Grela, Państwo Beata i Andrzej Górczyńscy, Pan Ireneusz Gumowski, Pan Zenon Jachowski, Pan Piotr Kacprzak, Pan Bogumił Kołacz, Ks. Tomasz Kośla, Pani Renata Korczak, Państwo Krystyna i Stanisław Kozłowscy, Panowie Stanisław Grodecki i Marek Krzcot, Pan Andrzej Matysiak, Pani Iwona Matysiak, Pan Krzysztof Mielewski, Pan Krzysztof Miśta, Pan Zbigniew Nowacki, Pan Adam Pastuszka, Pani Maria Pastuszka, Pan Maciej Radecki, Pan Jacek Reczko, Pan Ireneusz Rzeczkowski, Państwo Marlena i Piotr Stolarczyk, Państwo Zofia i Stanisław Szczepanowscy, Pan Adam Świeczko, Pan Jarosław Telbuch, Pan Jarosław Traczyk, Pan Artur Wielusiński, Państwo Bożena i Zygmunt Zasławscy, Pan Ireneusz Żaczek. Po ceremonii wbicia gwoździ zabrali głos zaproszeni goście, którzy przekazali wiele ciepłych słów i wręczyli pamiątki na ręce Pani Dyrektor Iwony Matysiak. Szczególnie w pamięci zapadły słowa Pana Starosty Andrzeja Oziębło, który min. powiedział: "Dzisiejsze święto ma szczególną, bo podwójną oprawę. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych zyskuje wspaniałego patrona, zyskuje też piękny sztandar - widoczny znak przynależności do szkolnej społeczności. Cieszę się, że to między innymi ja, wśród Szacownych Gości, dostąpiłem zaszczytu jego przekazania Pani Dyrektor. Wielki to dla mnie honor i wzruszająca lekcja patriotyzmu". Pan Starosta w swoim wystąpieniu uhonorował byłych dyrektorów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, Pana Edmunda Szafrańca i Panią Wiesławę Szostek, których wieloletnia praca przyczyniła się do rozwoju szkoły. Powiedział, że "praca dyrektora jest ogromnym wyzwaniem, byliście Państwo nie tylko zarządzającymi tą szkołą, ale przede wszystkim oddanymi pedagogami, którzy zawsze wykonywali swoje obowiązki z poświęceniem, życzliwością i oddaniem. Za to dzisiaj Wam dziękuję". Wyprowadzenie pocztów sztandarowych zakończyło oficjalną część uroczystości, po której młodzież przedstawiła program artystyczny poświęcony Patronowi Szkoły. Na koniec Pani Dyrektor Renata Korczak w imieniu całej społeczności szkolnej podziękowała szanownym gościom i zaprosiła na następne jubileuszowe spotkania.





"Będzie droga za 1,1 mln"

06.11.2009. Starostwo złożyło wniosek na przebudowę drogi powiatowej Falęcice – Piekarty od miejscowości Falęcice Wola do Piekart i otrzymało dofinansowanie w wysokości 554 200 zł.
Pod koniec września Starostwo złożyło wniosek w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, tzw. „schetynówka”, na przebudowę drogi powiatowej od miejscowości Falęcice Wola do Piekart. Wniosek został zakwalifikowany do realizacji i otrzymał dofinansowanie w kwocie 554 200 zł. Długość remontowanego odcinka wyniesie 4,7 km. Wartość całej inwestycji to ponad 1,1 mln zł z czego 300 tys. dołoży samorząd gminy Promna. Inwestycja realizowana będzie
w 2010 r.



"7-ki piłkarskie chlopców"

Dnia 4 listopada 2009 roku na boisku "ORLIK 2012" w Białobrzegach odbył się mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacjami Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych pod nazwą 7-ki piłkarskie chłopców w ramach rozgrywek zamieszczonych w Powiatowym Kalendarzu Imprez Sportowych.
W wyniku zaciętej rywalizacji zwycięstwo odniosła drużyna LO wygrywając wynikiem 6 : 4 .
Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Białobrzegach.



"Droga wyremontowana"

03.11.2009. Droga powiatowa Przytyk - Kożuchów na odcinku od Radzanowa w kierunku Zacharzewa została wyremontowana.
Przebudowa drogi powiatowej Przytyk - Kożuchów na odcinku od Radzanowa w kierunku Zacharzewa to kolejna inwestycja Starostwa, która została zrealizowana w gminie Radzanów. Środki na modernizację drogi Starostwo pozyskało z Samorządowego Instrumentu Wsparcia Rozwoju Mazowsza, z budżetu gminy Radzanów (27 750 zł) oraz budżetu powiatu. Droga powiatowa wyremontowana została na odcinku około 1500 m. Wartość zadania to 222 665,50 zł.



"1,4 mln dla niepełnosprawnych"

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białobrzegach pozyskało ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego kwotę 1.413.025 zł.
Projekt pn. "Lepsze jutro" realizowany w ramach Programu Operacyjnego -Kapitał Ludzki , Działanie 7.2. -Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej, Poddziałanie 7.2.1 -Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, na 285 złożonych do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych wniosków konkursowych podlegających ocenie merytorycznej, znalazł się na 29 pozycji listy rankingowej. Projektem który będzie realizowany od 1 stycznia 2010r. do 30 czerwca 2011r. zostanie objętych po 10 osób z 6 Gmin Powiatu Białobrzeskiego psychicznie niepełnosprawnych, długotrwale nieaktywnych zawodowo, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej oraz po dwie osoby z ich otoczenia tj. najbliższa rodzina , opiekunowie ( w sumie 120 osób ). Beneficjenci projektu wyłonieni z dostępnej już bazy osób korzystających z pomocy PCPR oraz Ośrodków Pomocy Społecznej przy współpracy z placówkami opieki zdrowotnej ( niepełnosprawni psychicznie) z terenu Powiatu, zostaną objęci kompleksowym poradnictwem: zdrowotnym, psychologicznym, społecznym i zawodowym mającym na celu m.in. rozwijanie umiejętności społecznych, przezwyciężanie indywidualnych barier w integracji społecznej i powrót na rynek pracy. Ponadto przy współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Białobrzegach, w ramach projektu zostanie wyłoniona grupa 20 osób w wieku do 25 lat długotrwale bezrobotnych lub nieaktywnych zawodowo, zamieszkałych na terenie naszego Powiatu, z których 12 osób zostanie przeszkolonych i zatrudnionych w celu realizacji zadań animatora lokalnego do pracy z osobami niepełnosprawnymi psychicznie i ich otoczeniem. Łącznie projekt obejmie swoimi działaniami 200 osób zamieszkałych na terenie Powiatu.



"Chodnik w Brzeskiej Woli"

27.10.2009. Rozpoczęły się prace w Brzeskiej Woli (Gmina Białobrzegi), których celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych użytkowników drogi powiatowej.
W Brzeskiej Woli trwają prace polegające na budowie chodnika po południowej stronie drogi powiatowej Białobrzegi - Bobrek. Zakres prac obejmuje budowę chodnika z kostki brukowej na odcinku 1100 m. Celem prac jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców tej miejscowości. Wartość prac to 225 684,38 zł. Inwestycja realizowana jest przez Starostwo Powiatowe w Białobrzegach przy udziale Urzędu Miasta i Gminy w Białobrzegach.



"Mazowiecki Hubertus 2009"

Już po raz jedenasty Białobrzegi były gospodarzem Mazowieckiego Hubertusa. Organizator, Starostwo Powiatowe w Białobrzegach przy pomocy Zarządu Okręgowego PZŁ, Nadleśnictwa Dobieszyn oraz kół łowieckich: "Trop Białobrzegi", "Darz Bór Białobrzegi", "Łucznik Radom", :Jeleń Ożarów Mazowiecki", "Knieja Dobieszyn" oraz "OHZ Nowy Przybyszew", tegoroczną imprezę ulokował w gościnnych progach Domu Rzemiosła.
Tradycyjnie patronat nad imprezą objął Marszałek województwa mazowieckiego. Pierwszym punktem było sympozjum naukowe na temat tradycji łowieckich na wsi. Wykład wygłosił piszący ten artykuł Arkadiusz Kurowski. Oficjalnego otwarcia dokonał starosta białobrzeski Andrzej Oziębło. Powitał zaproszonych gości a następnie poprosił zebranych o uczczenie minutą ciszy pamięci kolegów myśliwych i leśników, którzy odeszli do krainy wiecznych łowów. Starosta przekazał głos księdzu proboszczowi Arturowi Hejdzie oraz kapelanowi myśliwych okręgu radomskiego Andrzejowi Madejowi, którzy w asyście pozostałych księży myśliwych odmówili modlitwę w intencji myśliwych i leśników. Ksiądz kapelan przypomniał pokrótce historię kultu świętego Huberta. Kolejnym punktem było wręczenie odznaczeń łowieckich oraz medali pięćdziesięciolecia w PZŁ. Aktu dekoracji dokonali koledzy: Andrzej Szczypiór i Wojciech Szymański. Miłym akcentem było wręczenie okolicznościowych statuetek i dyplomów przez starostę i wicestarostę dla współorganizatorów oraz innym osobom i instytucjom, które pomagały w organizacji imprezy. Podziękowania otrzymali Marek Jaworski firma "Expuch" z Jedlińska, Paweł Sadkowski, Marian Dulkowski Agencja Ochrony "Sezam", Cech Rzemiosł Różnych w Białobrzegach, ksiądz proboszcz Artur Hejda oraz pozostali księża i Dariusz Hołuj. W imieniu marszałka województwa mazowieckiego głos zabrał członek zarządu województwa mazowieckiego Piotr Szprendałowicz, który złożył myśliwym życzenia wszystkiego najlepszego, powodzenia w łowach oraz w życiu osobistym. Należy dodać, że kolega Piotr jest też od niedawna myśliwym. Piękną oprawę tych uroczystości zapewnił kolega Dariusz Hołuj, który odegranym sygnałem na posiłek zaprosił uczestników do biesiady. W jej trakcie myśliwi oraz zaproszenie goście mogli skosztować: żurku myśliwskiego, bigosu, pieczonej dziczyzny (dzik, jeleń, daniel, sarna), bukietu wędlin oraz innych specjałów. Uzupełnieniem były nalewki myśliwskie serwowane przez kolegów którzy otrzymali odznaczenia. Zabawa trwała długo. I ja tam byłem, jadłem ale nalewek nie piłem.



"Turniej 6-tki piłkarskie"

W dniu 23 października 2009 roku na obiekcie " ORLIK 2012" znajdującym się przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Białobrzegach odbył się turniej 6-tek Piłkarskich Chłopców Szkół Gimnazjalnych Powiatu w piłce nożnej.
W zawodach wzięły udział reprezentacje wszystkich szkół w powiecie. Nawet zmienna aura pogodowa nie wpłynęła na zaangażowanie i ambitną rywalizację. Była to ciekawa i pożyteczna impreza dla młodzieży, która ma rzadką możliwość sprawdzania swych piłkarskich umiejętności w takich imprezach.

Klasyfikacja końcowa:

I miejsce ZSG PG Stara Błotnica
II miejsce PG Rogolin
III miejsce PG Wyśmierzyce
IV miejsce PG Białobrzegi
V miejsce ZSG PG Stary Gózd
VI miejsce PG Adamów
VII miejsce PG Stromiec

Dodatkową atrakcją była klasyfikacja na najlepszego bramkarza i strzelca turnieju.
Najlepszy strzelec - Bogdan Kocon PG Białobrzegi.
Najlepszy bramkarz - Piotr Pytka ZSG PG Stary Gózd.

Nagrody w postaci pucharów ( za trzy pierwsze miejsca) i dyplomy dla wszystkich drużyn ufundował Zarząd Powiatu Białobrzeskiego.

"Ćwiczenia obronne"

Współdziałanie służb, inspekcji i straży oraz jednostek samorządu powiatowego i gminnego w sytuacji kryzysowej były celem ćwiczeń obronnych o kryptonimie "Pilica".
W dniach 15-16. 10. 2009r. na terenie Powiatu Białobrzeskiego odbyły się ćwiczenia obronne "Pilica 2009". Istotą ćwiczeń jest sprawdzenie stanu przygotowania kierowniczej kadry i pracowników wykonujących zadania obronne w jednostkach samorządu terytorialnego do wykonywania zadań operacyjnych. Zawiera wybrane elementy działania jednostek samorządowych, np. funkcjonowanie stałych dyżurów i stanowisk kierowania, realizację zadań obronnych oraz rozwiązywanie zadań kryzysowych. W czasie ćwiczeń odbyły się także dwa epizody praktyczne: katastrofa cysterny, napad na stację benzynową. Celem ich było sprawdzenie współdziałania służb ratowniczych, inspekcji i straży oraz samorządów szczebla powiatowego i gminnego w czasie sytuacji kryzysowej.

"5- tki piłkarskie dziewcząt szkół gimnazjalnych"

Dnia 6 października 2009 roku na boisku Publicznego Gimnazjum w Adamowie rozegrano zawody w piłce nożnej, ujęte w Powiatowym Kalendarzu Imprez Sportowych.
Były to tzw; 5- tki piłkarskie dziewcząt szkół gimnazjalnych. W turnieju rywalizowały reprezentacje czterech gimnazjów ( 7 w powiecie) . Mecze były pełne zaciętości i z roku na rok stoją na coraz wyższym poziomie. Każda drużyna otrzymała pamiątkowy dyplom, a za pierwsze trzy miejsca również puchary - całość ufundowana przez Zarząd Powiatu Białobrzeskiego. Zwycięska drużyna jest jednocześnie mistrzem naszego powiatu i ma prawo startu w zawodach międzypowiatowych ujętych w kalendarzu Szkolnego Związku Sportowego.
Klasyfikacja końcowa:

I miejsce - Publiczne Gimnazjum w Białobrzegach.
II miejsce - Publiczne Gimnazjum w Adamowie .
III miejsce - Publiczne Gimnazjum w Starej Błotnicy .
IV miejsce - Publiczne Gimnazjum w Goździe .

"Mistrzostwa Powiatu szkół ponadgimnazjalnych w lekkiej atletyce "

W dniu 30 września 2009 roku o godz. 9 na stadionie sportowym im. Zygmunta Siedleckiego w Białobrzegach odbyły się zawody - Mistrzostwa powiatu Białobrzeskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Lekkiej Atletyce.
Rywalizacja jak co roku rozgrywała się pomiędzy dwiema placówkami tego typu w powiecie; Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych a Liceum Ogólnokształcącym. Trzeba przyznać, że młodzi adepci sportu ambitnie na miarę swoich umiejętności reprezentowali szkoły. Z tej rywalizacji po zliczeniu punktów zwycięską okazała się szkoła - Liceum Ogólnokształcące. Wszyscy uczestnicy, którzy zajęli miejsca na podium w swoich konkurencjach otrzymali pamiątkowe dyplomy podpisane przez starostę powiatu białobrzeskiego oraz medale, a szkoły okazałe puchary. Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez Zarząd Powiatu Białobrzeskiego.

"Kajakarze sprzątają Pilicę"

W sobotę 3.10. 2009 kajakarze z WOPR Białobrzegi, POW "Olszynka" sp. z o.o., "Emaus" -Ośrodka Edukacyjno -Charytatywnego Diecezji Radomskiej, "LaEstancia" Biała Góra, "STER" Warka, "Farma Sielanka", "Safari" Domaniewice sprzątali Pilicę na mazowieckim odcinku od Domaniewic do Warki.
Pilica była podzielona na cztery odcinki:

1. odcinek Domaniewice -Tomczyce -Mirosław Kowalski
2. odcinek Tomczyce -Białobrzegi -WOPR Białobrzegi
3. odcinek Białobrzegi -Biała Góra -"Olszynka", "Emaus", "LaEstancia"
4. odcinek Biała Góra -Warka( Ostrołęka) -Witold Batte "STER", Farma "Sielanka

Kilkadziesiąt worków śmieci zebranych z wody niezbyt dobrze świadczy
o odpoczywających nad wodą i mieszkańcach. Najwięcej było butelek plastikowych, szklanych oraz puszek. Jednej z grup udało się znaleźć dwie metalowe beczki po piwie tzw. "kegi". Taką akcję powtórzymy na wiosnę przed rozpoczęciem sezonu letniego. Patronat nad sprzątaniem Pilicy objął Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz, który wręczył uczestnikom akcji pamiątkowe gadżety. Organizatorami i koordynatorami sprzątania były Starostwa Powiatowe w Białobrzegach i Grójcu. Zebrane śmieci odebrały :
1. w Tomczycach -UMiG Mogielnica
2. w Białobrzegach - UMiG Białobrzegi
3. w Białej Górze - UG Stromiec
4. w Warce - UMiG Warka

Dziękujemy za pomoc w realizacji akcji.



"Biegi przełajowe w Adamowie"

Dnia 28 września 2009 r. o godz.10.00 na terenie Publicznego Gimnazjum w Adamowie odbyły się Eliminacje Powiatowe dla szkół podstawowych i gimnazjalnych w Sztafetowych Biegach przełajowych.
Impreza ta jest ujęta w Powiatowym Kalendarzu Imprez Sportowych na rok szkolny 2009/2010. W eliminacjach brało udział 13 szkół z terenu powiatu, w tym 6 szkół podstawowych i 7 szkół gimnazjalnych. Razem w sztafetach uczestniczyło 156 zawodników.

Klasyfikacja końcowa.

Szkoły Podstawowe:
dziewczęta
I miejsce PSP Przybyszew
II miejsce PSP Stromiec

chłopcy
I miejsce PSP Rogolin
II miejsce PSP Białobrzegi
III miejsce PSP Stary Gózd
IV miejsce PSP Stromiec

Szkoły Gimnazjalne:
dziewczęta
I miejsce PG Stara Błotnica
II miejsce PG Rogolin
III miejsce PG Adamów

chłopcy
I miejsce PG Rogolin
II miejsce PG Adamów
III miejsce PG Białobrzegi
IV miejsce PG Stara Błotnica

Trasa sztafety została przygotowana przez nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Adamowie. Zwycięscy I i II miejsc biorą udział w eliminacjach międzypowiatowych wg kalendarza Szkolnego Związku Sportowego. Wszystkie startujące sztafety otrzymały dyplomy, a za pierwsze trzy miejsca dyplomy i puchary.
Puchary i dyplomy ufundowało Starostwo Powiatowe w Białobrzegach.

"Budowanie Lokalnego Systemu Opieki nad Dzieckiem i Rodziną w 2009 r. w Powiecie Białobrzeskim"

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białobrzegach w dniach 30.08.2009 r. oraz 19.09.2009 r. w ramach realizacji projektu „Promocja rodzicielstwa zastępczego” przeprowadziło szkolenia dla rodzin zastępczych oraz festyn w msc. Jasionna promujący rodzicielstwo zastępcze.
Szkolenie stacjonarne odbyło się w dniu 30.08.2009 r. w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym EMAUS Turno - Brzeźce k/Białobrzegów. Przeprowadzone było przez psychologa i pozwoliło rodzicom zastępczym zaznajomić się z wybranymi zagadnieniami z zakresu pedagogiki i psychologi. W czasie, gdy opiekunowie dzieci umieszczonych w rodzinach zastępczych pogłębiali swoją wiedzę, najmłodsi mogli spędzić czas na grach i zabawie zorganizowanych przez Harcerzy na terenie Ośrodka EMAUS. Po szkoleniu wszyscy- dorośli i dzieci spędzili wspólnie czas piecząc kiełbaski na ognisku. W dniu 19 września 2009 r. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białobrzegach, kontynuując realizację projektu „Promocja rodzicielstwa zastępczego”, zorganizowało szkolenie wyjazdowe do Bałtowa. Rodzice zastępczy mogli podczas niego zapoznać się z obecnie obowiązującymi przepisami prawnymi dot. polityki społecznej. Dorośli i dzieci mieli także okazję poznać się nawzajem i miło spędzić czas podczas zwiedzania JuraParku w Bałtowie. 20 września 2009 r. w miejscowości Jasionna w Kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny oraz na terenie plebanii, także w ramach promowania instytucji rodzicielstwa zastępczego, obył się festyn, podczas którego młodzież z Ośrodka Kultury Gminy i Miasta w Drzewicy wystawiła spektakl teatralny pt. „Mały Książę”, wykonawcy odśpiewali także piosenki religijne oraz popularne m.in. z repertuaru Piotra Rubika. Po spektaklu rodziny zastępcze i in. goście mogli posilić się darmowymi potrawami serwowanymi z grilla oraz zasięgnąć u pracowników PCPR w Białobrzegach informacji dot. zasad tworzenia i funkcjonowania rodzin zastępczych.

"Będą nowe inwestycje"

Wrzesień 2009r. Rozstrzygnięto przetargi na modernizację dróg powiatowych w ramach Samorządowego Instrumentu Wsparcia Rozwoju Mazowsza (komponent A). Jeszcze w tym roku realizowane będą nowe zadania
za łączną kwotę 648 045,94 zł.

Starostwo Powiatowe jeszcze w tym roku realizować będzie trzy duże inwestycje związane z modernizacją dróg powiatowych. Pieniądze na ten cel pozyskało z Samorządowego Instrumentu Wsparcia Rozwoju Mazowsza. Pierwszym zadaniem jest Modernizacja drogi powiatowej Białobrzegi -Bobrek w miejscowości Brzeska Wola. W tej miejscowości wybudowany zostanie chodnik na długości 1100 m. -Inwestycja ma za zadanie przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa pieszych przy ruchliwej drodze powiatowej -wyjaśnia Starosta Andrzej Oziębło. Zostanie ona wykonana za kwotę 225 684,38 zł. Drugie zadanie to Przebudowa drogi powiatowej Przytyk -Kożuchów na odcinku od Radzanowa w kierunku Błeszna. Wartość po przetargu to 199 500,50 zł. Trzecie zadanie -Przebudowa drogi powiatowej Olszowa -Ulów, zrealizowane będzie na terenie gminy Wyśmierzyce w miejscowości Kostrzyń. Położony zostanie dywan asfaltowy
i chodnik. Wartość zadania to 222 861,06 zł. Łączna wartość tych inwestycji to 648 045,94 zł.